batch_1082019_koncert (11 of 1).jpg

S r e b r n e   s k r z y p c e 

koncert muzyki filmowej

Niniejszy projekt powstał, aby przywołać w pamięci melodie z filmów, które z pewnością słuchacz koncertu oglądał nie raz.

Projekt „otwiera” klasyczne brytyjskie kino - Ladies in Lavender. Ta kompozycja Nigela J. Hessa oddaje wyobrażenie magicznej atmosfery i ducha przepięknej Kornwalii. Pogodny temat przywodzi nam na myśl obrazy piaszczystych plaż, stromych klifów i lawendowych pól.  

Kolejne trzy utwory za sprawą Johna Williamsa przeniosą Cię do krakowskiego getta zimą 1941 roku.  Temat, Getto krakowskie, Wspomnienia z oscarowej Listy Schindler’a napisane specjalnie dla genialnego skrzypka Itzhaka Perlmana są zestawieniem charakterystycznych, skocznych żydowskich tańców weselnych i tkliwego „zawodzenia”. Motywy, które rozczulają serce i przywołują refleksje nawet najmniej wrażliwego słuchacza.

Devil’s dance to taniec diabła - głównego bohatera filmu, który zostaje stworzony przez trzy  Czarownice z Eastwick. Ta wręcz niebezpiecznie brzmiąca dla ucha kompilacja taranteli i trytonów staje się jeszcze straszniejsza w momentach pizzicato skrzypiec zwiastujących nadejście zła.

Wraz z Młodym Frankensteinem wyciszysz się sentymentalną Kołysanką, której magiczne zdolności uspokajania zmieniły nawet szaleńczego potwora w płaczliwego chłopca.

Oblivion to tango Astora Piazzoli, które stało się popularne głównie za sprawą wykorzystania go w filmie Marco Bellochio  Henryk IV.  Niezwykle wzruszający utwór o miłości, smutku i pasji, będący po prostu piękną pieśnią w rytmie tanga.

Koncert zamyka  Tango  skomponowane w oryginale w 1935 roku przez Carlosa Gardela w transkrypcji na skrzypce Johna Williamsa dla Itzhaka Perlmana. Tango Por una cabeza usłyszysz w filmach: Zapach kobiety, Delicatessen, Prawdziwe kłamstwa czy Wszyscy ludzie króla.


W ramach projektu muzycy wymiennie wykonują także utwory z innych filmów,
m.in.: Romeo i Julia (muz. N. Rota), Cinema Paradiso, Misja (muz. E. Morricone), Ben Hur
(muz. M. Rozsa), Snowman (muz. E. W. Korngold), a także na życzenie włączają blok muzyki z bajek.


Projekt został nagrany dla wytwórni MegaVox w 2013 roku.